Ekonomi

Arjantin’de 2.000 peso dolaşıma girdi

Güney Amerika ülkesi Arjantin’in en büyük banknotu 22 Mayıs Pazartesi günü tedavüle girdi. Yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 109 olduğu ve para biriminin değer kaybettiği ülkede tedavüle giren 2 bin pezoluk banknotun değeri 4 ABD doları. cari döviz kuru.

The Guardian gazetesinin haberine göre, ülkenin en büyük banknotu olan 2 bin peso’nun resmi döviz kurundaki karşılığı 8,50 ABD doları iken yaygın olarak kullanılan paralel piyasalardaki karşılığı 4 dolar (80 Türk Lirası) civarında. lirası).

Yıl sonuna kadar yüzde 130’a ulaşabilir.

Arjantin pesosu, değer kaybını azaltmak için sıkı sermaye kontrollerine rağmen 2023’te değerinin yaklaşık dörtte birini kaybetti. Yüzde 109 ile dünyanın en yüksek yıllık tüketici enflasyon oranlarından birine sahip olan Arjantin’de, Merkez Bankası’nın iddialarına göre bu oran yıl sonunda yüzde 130’a çıkabilir. Öte yandan ülkede siyasi faiz oranı Mayıs 2023 itibarıyla yüzde 97 seviyesinde.

Arjantin Merkez Bankası 2 bin pezoluk banknotun tedavüle girmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Daha büyük banknot, ATM’lerin işleyişini iyileştirecek ve aynı zamanda nakit akışını optimize edecek.” Banka ayrıca, yeni banknotun ‘Arjantin’de bilim ve tıbbın ilerlemesini anmak için’ tasarlandığını da belirtti.

caybasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu