Haber

Çavuşoğlu’ndan Mısır ile normalleşme açıklaması: Her iki tarafın da çıkarına

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2013 yılından bu yana Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’yi Adana Havalimanı’nda karşıladı. Şukri ve Çavuşoğlu’nun basına kapalı yapılan görüşmenin ardından Mısır’a yapılacak yardım gemisi için Mersin Uluslararası Liman’da düzenlenecek törene katılması bekleniyor.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki tarafın da çıkarınadır.”

Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanlarımız bir görüşmeye geldiklerinde bundan sonra her alanda çıkarlarımızı geliştirmek konusunda mutabık kaldılar. Aslında ikili ticaret hacmimiz ve ekonomik işbirliğimiz siyasetin iyi olmadığı günlerde de devam etti. İşbirliğimizi geliştirmek için çalışmamız gerekiyor. Bugünkü toplantımızda önümüzdeki dönemde bu toplantılarda hangi bahislerin oynanacağını ele alacağız.”

Öte yandan Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Mısır’dan Şam’a dışişleri bakanlığı düzeyinde ilk resmi ziyaret gerçekleştirildi. Şükrü, Türkiye’den önce depremlerden etkilenen Suriye’yi ziyaret etti. Şükrü, Şam Uluslararası Havalimanı’nda Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad tarafından karşılandı. Suriye devlet ajansı SANA’dan yapılan açıklamada, Şükrü’nün Miqdad ile havaalanında görüşmesinin ardından Suriye Devlet Lideri Beşar Esad tarafından kabul edildiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu