Haber

Filipinler Devlet Başkanı Çin’in Tehlikeli Manevralarına Karşı Egemenliği Savundu

Filipin Devlet Lideri Bongbong Marcos, bir Çin Sahil Güvenlik gemisinin Güney Çin Denizi’nde daha küçük bir Filipin Sahil Güvenlik (PCG) gemisine tehlikeli bir manevra yaparak tazyikli su atmasının ardından bir açıklama yaptı. Marcos, “Egemenliğimizi savunmaya devam ediyoruz” dedi.

Filipinler Devlet Başkanı Marcos, Çin ve Filipin sahil güvenlik gemilerinin karıştığı olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Geminin tehlikeli hareketine ve Çin’e yönelik yasa dışı tazyikli su atılmasına nasıl yanıt verileceği konusunda bir komuta konferansı yapacağız. Egemenliğimizi savunmaya devam Tüm bu meydan okumalar Kara haklarımızı başta uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS) ile dengeli bir şekilde savunmaya devam ediyoruz.Bizim duruşumuz her zaman bu olmuştur. Ancak yine de Çin hükümeti, Lider Xi ve Pekin ile teması sürdürmemiz gerekiyor, “Bir sonuca varmalıyız çünkü gerçekten bir sonuca varmamız gerekiyor” dedi.

NE OLDU? Filipinler Sahil Güvenliği 5 Ağustos’ta Çin sahil güvenlik gemisinin tehlikeli bir manevra yaptığını ve daha küçük bir Filipin Sahil Güvenlik gemisine tazyikli su ateşlediğini duyurdu. “Çin Sahil Güvenlik’in bu tür eylemleri, yalnızca Filipinler Sahil Güvenlik mürettebatının ve ikmal teknelerinin güvenliğini göz ardı etmekle kalmadı, aynı zamanda 1982 BMDHS ve 1972 Denizde Çarpışmanın Önlenmesine İlişkin Uluslararası Düzenlemeler Sözleşmesi (COLREGS) dahil olmak üzere uluslararası hukuku da ihlal etti. ,” açıklamasında bulundu.

Filipinler Sahil Güvenlik, Çin’i Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesi ve kıta sahanlığındaki egemenlik haklarına saygı duymaya, seyrüsefer özgürlüğünü engellemekten kaçınmaya ve olaya karışanlara karşı uygun önlemleri almaya çağırdı.

yesilovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu